9 Ekim 2014 Perşembe

Instagram’da Retweet Nasıl Yapılır?


Instagram’da retweet nasıl yapılır sorusu instagram tutkunları için popüler bir soru. Günümüzde birçok kişinin en az bir sosyal medya hesabı mevcuttur. Bunlardan en yaygın kullanılanları Twitter, Facebook, İnstagram, Pinterest hesaplarıdır. Teknoloji o kadar çok hızlı gelişiyor ki buna bağlı olarak da bu hesap yöneticileri farklı arayışlar içerisinde oluyor. Facebook kurulduğunda amaç sadece arkadaşlarını bulmak ve arkadaş edinmekti. Ama şimdi Facebook pazarlamanın, reklam sektörünün, modanın, habercilik sektörünün vb. sektörlerin çok yaygın kullandığı bir kanaldır keza twitterda aynı durumdadır. Hal böyle olunca kullanıcılar hep bir arayış yenilik içerisinde oluyorlar.

Hepimiz Twitter hesaplarımızdan beğendiğimiz bir paylaşımı retweet yapmışız ya da Facebook hesaplarımızdan paylaş sekmesini birçok kez kullanmışızdır. Yani bir kullanıcının fotoğraf ya da videosunu kendi hesabınızda paylaşma özelliği. Bir nevi kopyala yapıştırın kısa yolu gibi düşünebiliriz bunu. Aynı durum Instagram hesaplarımız içinde geçerlidir ama küçük bir farkla. Twitter retweet, Facebook paylaş özelliği ile bunu resmi hesap üzerinden sağlamakta ama Instagramda henüz bir kullanıcının fotoğraf ya da videosunu kendi hesabınızda paylaşma gibi bir özelliği resmi olarak bulunmuyor. Instagram uygulama geliştiricileri tarafından çeşitli uygulamalar geliştirilmiş ve bu uygulama ile Instagram’da takip edilen kişilerin paylaşımlarını kendi profilinizde paylaşma imkanı sunmuşlardır.

Repost Nasıl Yapılır?

Birçok sosyal medya uzmanı tarafından bilinen ve hali hazırda kullanılan farklı repost uygulamaları mevcuttur. Repost Instagram sosyal ağında kullanılan başkasına ait fotoğraf ve videolarının kendi sayfamızda paylaşılmasıdır. Bu Facebook’ta paylaş, Twitter’da retweet özelliği ile aynıdır. Bu sosyal ağların kendi özelliği olmasına rağmen İnstagramda bir uygulama yani PhotoRepost aracılığıyla gerçekleştirilmektedir.

Repost işlemi 3 şekilde gerçekleştirilmektedir. Bunlar ücretsiz uygulamalardır, ücretli olan uygulamalarda mevcuttur ama genel olarak sosyal medya uzmanı kişiler tarafından en yaygın olarak kullanılan ve tavsiye edilen uygulamalar aşağıdaki gibidir:

1-) InstaRepost: Paylaşmak istediğiniz gönderileri InstaRepost ile paylaşabiliyorsunuz. Paylaşım sırasında ilk paylaşım yapanın kullanıcı adını da filigran olarak ekleyebiliyor ya da fotoğrafın ilk halini de paylaşabiliyorsunuz. Hem Android hem de iOS için ücretsiz olarak sunulmaktadır.

2-) Repost for Instagram: InstaRepost uygulamasından farkı yok aslında sadece paylaşımı daha basit. Hem Android hem de iOS için ücretsiz olarak marketlerden indirebilirsiniz.

3-) RepostWhiz: RepostWhiz uygulaması ile hem fotoğraf hem de videolar repost edilebilmekte. Diğer uygulamalara göre daha fazla özelliğe sahiptir. Android ve iOS marketten ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Uygulamaları ücretsiz bir şekilde indirerek İnstagram kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yapmanız gerekmektedir. Sonrasında paylaşımlarımızı yapabiliriz tabi ki belirli kurallar içerisinde.


81 yorum:

 1. Hoşgeldiniz Instagram 1000 Türk takipçi satın alarak etkileşiminize etkileşim katın hesabınızı büyütün ve instagram ‘da yerinizi sağlamlaştırın.

  Neden bu paketi satın almalıyım ?
  Bir anda 1000 takipçiye sahip olacaksınız!
  Hepsi aktif ve Türk takipçilerdir!
  Takipçi satın alarak uğraşmak zorunda kalmazsınız.
  Takipçiler bayan ağırlıklıdır.

  İnstagram Takipçi Satın Al

  YanıtlaSil
 2. Instagram’da Fotoğraf veya Video Silme – Nasıl Yapılır?
  https://www.dogushan.com/instagramda-fotograf-veya-video-silme-nasil-yapilir/
  Yaz aylarında yapılan tatiller, özel doğum günleri, düğünler, sünnet organizasyonları ya da tüketilen yemekler gibi çeşitli anların büyük kitlelere ulaştırılması için yaygın olarak kullanılan Instagram, her geçen gün kitle sayısını artırmaktadır. Fotoğrafların paylaşılması için en tanınmış platform olan Instagram’da aynı zamanda video paylaşımları yapmakta mümkün olmaktadır. Ancak paylaşılmış olan fotoğraf ya da videolar, daha sonra profillerden kaldırılmak istenebilmektedir. Bu durumda fotoğraf veya video silme hakkında bilgi almak isteyen kullanıcılar, doğru anlatımlardan yararlanarak sorunlarını halledebilmektedir. Bilgisayar ya da mobil cihaz üzerinden çok kolay işlemler ile gerçekleştirebilecek olduğunuz yöntemler, farklı cihazlar üzerinde de aynı adımlar ile yapılmaktadır.

  YanıtlaSil
 3. Öncü Peyzaj Dikey Bahçe Sistemleri Hizmeti

  Öncü İzmir Peyzaj firması olarak, 2007 yılından bu yana, alanlarında uzman peyzaj mimarlığı alanında uzman olan (1) makine mühendisi (1) bitki koruma yüksek mühendisi (5) peyzaj mimarı, (1)peyzaj teknikeri, (2) tarımsal yapılar ve sulama ziraat mühendisi ve (1) inşaat teknikeri kadromuz ile profesyonel peyzaj hizmetleri vermekteyiz.

  Yalnızca İzmir’de değil, Manisa, Aydın, Muğla gibi illerde ve hatta Türkiye’nin her yerinde peyzaj ve dikey bahçe sistemleri hizmeti veriyoruz. Farklı bitki çeşitlerimiz, doğa dostu yaşayan bahçe sistemlerimiz ve yenilikçi tasarımlarımızla, yaşadığınız mekanları güzelleştiriyor ve özelleştiriyoruz.

  Gölet ve Süs Havuzları Nasıl Yapılır?

  Gölet ve süs havuzları tasarlamadan önce, nasıl bir peyzaj düzenlemesi istediğiniz konusunda fikir sahibi olmanıza yardımcı oluyoruz. Estetik ve dekoratif bir görsel süs havuzu olabilir, ya da içinde bitki ve balık gibi canlıların da yaşayabileceği bir sistem.

  Peyzaj mimarlarımız ve uzman ekibimiz, alternatif peyzaj hizmetlerimizle ilgili bilgilendiriyor sizleri. Ardından, ortaya muazzam bir tasarım çıkacak projelendirmelerimize başlıyoruz.

  Otomatik Sulama Sistemleri

  Otomatik Sulama Sistemi yeşil alanlarda ve bahçelerde, çim ve bitkilerin ihtiyacı olan suyun, istenilen miktarlarda ve zamanlarda, otomatik olarak verilmesini sağlayan sistemlerdir.

  Küresel ısınma ile ortaya çıkan su kaynaklarının yetersizliğinin çözümünde büyük rol oynayan otomatik sulama sistemleri ile bitkilerin ve çimlerin ihtiyaç duyduğu su verilir. Sulama sistemleri sayesinde, minimum sulama ile optimum seviyede sulama yapılır. Bu açıdan da, otomatik sulama sistemlerinin hem su kaynakları hem de bitkiler için sürdürülebilirliği yüksektir. Peyzaj ve tarımsal alanlarda yaygın bir şekilde kullanılır.

  Öncü Peyzaj firması olarak, yeşil alanlarımızı korumak, su tüketimini en aza indirmek ve sulama maliyetlerini azaltmak için, profesyonel otomatik sulama sistemleri hizmeti veriyoruz.

  YanıtlaSil
 4. We are here to make you more visible. Our goal is to increase the credibility of your business buy instagram followers

  YanıtlaSil
 5. We are here to make you more visible. Our goal is to increase the credibility of your business buy instagram followers

  YanıtlaSil
 6. buy Instagram followers are a necessary type of engagement for all your social media growth strategies.

  YanıtlaSil
 7. instagram takipçi satın al en ucuz ve yüksek kaliteli hesaplar

  YanıtlaSil
 8. how to boost your telegram channel and group ?
  here is the solution buy telegram followers from telegrambooster

  YanıtlaSil
 9. What a remarkable piece of work! I'll definitely share that with my friend Rebecca. I'm pretty sure that she'll be glad to see this buy instagram followers.

  YanıtlaSil
 10. What a remarkable piece of work! I'll definitely share that with my friend Rebecca. I'm pretty sure that she'll be glad to see this http://cheapfacebooklikes.com.

  YanıtlaSil
 11. Bu yorum yazar tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 12. great peace of writting. buy real instagram followers
  More than happy to share this.

  YanıtlaSil
 13. Buy followers Instagram
  Get new Followers

  Acheter des followers
  Avoir plus de followers


  Get Followers  Buy Followers  IG Spark


  YanıtlaSil
 14. conseil de stars

  Être conseillé par une célébrité en appel vidéo et dédicaces personnalisés de ta célébrité ou votre star préférée en vidéo


  CDS  Conseil de Stars  Star

  YanıtlaSil
 15. Hello
  Thanks for your complete content
  Also I always check your articles Please send me an article on
  buy telegram members

  YanıtlaSil
 16. buy social media services from award winning buy instagram followers india. Contact us on WhatsApp +917821025722

  YanıtlaSil
 17. Hello
  Thanks for your complete content
  thnks for shring

  buy telegram members

  YanıtlaSil
 18. The most powerful users of social media get with you. Our Instagram follower sales operations are combined with the most cost effective and highest quality.
  We have other services like followers, likes and comments.
  Buy Instagram followers

  YanıtlaSil
 19. The most powerful users of social media get with you. Our Instagram follower sales operations are combined with the most cost effective and highest quality.
  We have other services like followers, likes and comments.
  Buy Instagram followers

  YanıtlaSil
 20. Hello
  Thanks for your complete content & thnks to share

  buy telegram vote

  YanıtlaSil
 21. Hello
  Thanks for your complete content & thnks to share

  buy telegram followers

  YanıtlaSil
 22. Hello
  Thanks for your complete content & thnks to share

  buy telegram members

  YanıtlaSil
 23. Hi

  TThere are polls every day that are sure to get the most points, But it's not easy to get points and competitions are always close, but you can stay ahead of us by buying votes. buy telegram vote as cheap price

  YanıtlaSil
 24. Telegram groups are one of the mist crowded places that can be used in different ways. You Can See all telegram groups Here
  telegram groups link

  YanıtlaSil

 25. Boston Car Service

  There are a lot of companies that provided car service but the car service Boston has something special for its gorgeous customers. A customer is always like our guest. Glide Boston car service provided by Blue Nile Livery is so pleased to be able to provide every client professional car service even for the leisure travelers and the corporate executive's customer in Boston, Massachusetts area and its surroundings.

  YanıtlaSil
 26. Boston Limo Service
  Are you live in Boston? and want to go to another place on time why you are waiting to pick the phone just pick and book a limo on the Boston Limo Service and make your personality gorgeous. No doubt Boston has hundreds of car service companies doing transportation business, but the real quality that makes us stand out is our true dedication, our most competitive limo service rates and our careful attention to detail of customer needs.

  YanıtlaSil
 27. Hi there! We are here to tell you that to have several thousands of real Instagram followers is not a dream! It can become your reality! With us it’s possible. We provide you only real followers. No fakes, no bots, no inactive accounts. And we are ready to prove it to you right now! Go to https://soctarget.com/buy-real-instagram-followers. We are ready to show you our advantages!

  YanıtlaSil
 28. If you want youtube services than you can order for social media services on https://ytbuyviews.com/ and you will get complete support and guarantee

  YanıtlaSil
 29. Cibu 1# Digital Marketing Services
  Cibu Provide all digital marketing services as lowes price & High Quality buy telegram members as cheap price


  Other Services :
  free telegram members

  download telegram app

  telegram groups link

  YanıtlaSil
 30. I took 600 for a review. Everything is fast and of high quality. TS Unsubscribes and I do not watch dogs. TS recommend. best service to buy instagram followers.

  YanıtlaSil
 31. This is very informative posts and if you want to buy facebook likes in cheap then visit fast social plan

  YanıtlaSil
 32. Airport limo Boston
  Need an Airport limo Boston to go to the Airport? Look no more distant than Patriots Limousine. We offer unparalleled ground transportation to and from Logan International Airport in Boston. We likewise offer Logan Airport Shuttles that are very much kept up and prepared to give you extravagance air terminal transportation at the most ideal cost. A wonderful travel understanding, to and from the Logan International Airport is presently only a telephone summon from you.

  YanıtlaSil
 33. Great Article.. to promote this you should go through https://www.ytviews.in and you will get complete support and guarantee and get fast views, subscribers and comments.

  YanıtlaSil
 34. They are active people who are added to your channel with force add. buy telegram members

  YanıtlaSil
 35. hi our unofficial telegram members are invited to your channel and after this invitation their presence in your channel depends on your subject and your activities. buy telegram channel subscribers by Force add is a specific way and in this method

  YanıtlaSil
 36. Trying hard to create the best content but still not getting enough view? need some help Then visit here here for youtube marketing, youtube viewership boost and for likes.This is the world's best portal for youtube marketing and promotions. If yu have any doubt do visit the site and check for yourself.

  YanıtlaSil
 37. The most trusted website which provide you real instagram followers, likes and all social accounts services.how to get instagram followers fast for more information visit this site.

  YanıtlaSil
 38. telegram group link and its benefits:
  Telegram Messenger has the ability to create links for groups. However, we do not need to do the group addition by phone number.

  buy telegram members As you know, the phone number is not displayed in the group so don’t worry about the phone number going away. By the way, linking can only be done by the group administrator.

  Now, how to create a telegram group link and invite other users to our group. In this article we are going to teach you how to build a channel or group link for telegram.

  Why build a group link for telegram:
  You can invite different people to your Telegram group in two ways. The first method should have the person in your contacts list stored, but in the second method you create a dedicated invitation link for your group and use it to invite other people to join your group. But you may not know exactly how you can create an invitation link for your Telegram group!
  buy telegram channel members  Making a telegram group link is easy.
  buy telegram channel subscribersThis article will teach you how to make an invitation link for your Telegram group. If you need more information about each of the sections and steps described, you can go to other sections of the site and get your answer.

  How to make telegram group link:
  If you would like to invite a link to your Telegram channel or group and copy it to invite different people to join your group, just follow these steps:  Steps to build a telegram group link:
  Run the Telegram application.
  See the group you are looking for.
  Touch the group name from the top menu of the screen to display its settings section and group members
  Touch the Add member option.
  buy telegram group members
  From the top of the page, select Invite to Group via Link.
  Touch Copy Link to copy your group invitation link.
  Paste this invitation link wherever you want, and other people will be able to join your Telegram channel or group by clicking on it.
  The final step to building a telegram group link:
  Now your group link is created and you can use it. You can copy the link by selecting the Copy Link option and sharing it by selecting the Share Link option. You also need to redo the link above to change your group link and select Revoke Link.  How to change telegram group link:
  You may want to change the group invite link so that if your previous link is spread and many people come to your group you can block their entry and generate a new one.

  In your group, touch the group name and enter the members list, click on the three dots above and select Add Member.
  buy telegram members ico

  Touch Add Member to your contact list, then touch Invite to Group for Link.

  After touching the Invite to Group Via Link, you will be taken to a page, there are three options on this page,telegram group link, touch the Revoke option and click Revoke in the question asked.


  buy real telegram members

  YanıtlaSil
 39. Creatorshala is india's largest community of content creators, if you u are a blogger,influencer and youtuber, you can create your creators account on https://www.creatorshala.com/

  YanıtlaSil
 40. Great Stuff you must buy Tik tok followers from reliable source.

  YanıtlaSil 41. You Know Why Should Buy Instagram Followers?


  buy instagram followers  The number of followers on the Instagram is dotted with thousands of thousands of like and comments that go down to your page.  If you are one of the people who earn income from Instagram, you can easily attract the true follower in just a few minutes as long as you’ve got Paige.  If you just want to start a business, we recommend hurrying to catch the follower.  There are so many business enthusiasts in Instagram. Buy Instagram vendors soon, win over. With millions of Falourax, get millions of like and comments.

  YanıtlaSil


 42. تاثیر
  خرید پیج اینستاگرام در کار شما چیست ؟

  شما یک شرکت یا فروشگاه بزرگ در کشورهستید امروزه با گسترده شدن شبکه های اجتماعی و پیشرفت الکترونیک شما هم باید به رقابت با دیگران بپردازید با خرید یک پیج اینستاگرام می توانید محصولات خود و یا شرکت خود را در شبکه های اجتماعی برای دیگران معرفی کنید می توانید محصولات جدید و خبرهای جدید در مورد کار خود را در صفحات اجتماعی به نمایش بگذارید

  چرا پیج اینستاگرام بخریم ؟

  قیمت ارزان و مناسب پیج اینستاگرام برای شما مشتریان عزیز

  تحویل سریع و آسان پس از خرید

  عموم افراد اغلب دارای صفحات اجتماعی شخصی می باشند

  بیش از 20 میلیون کاربر فعال ایرانی در اینستاگرام

  بیش از 80000 میلیون کاربر فعال در کل دنیا در اینستاکرام

  ارزان ترین ساده ترین و مطمئن ترین راه برند سازی

  دسترسی سریع و راحت برای گذاشتن مطالب در پیج اینستاگرام خریداری شده

  اشتراک گذاشتن محصولات ومعرفی کار خود در شبکه های اجتماعی

  پرداخت شما از طریق 3 درگاه پرداخت امن بانکی پرداخت الکترونیک پارسیان , به پرداخت ملت ، درگاه پرداخت بانک سامان انجام میشود

  پس ار اتمام خرید و پرداخت برای شما فاکتور صادره شده و به ایمیل شما ارسال میشود تمامی پرداخت ها قابل پیگیری است و ثبت میشوند

  سیستم پرداخت الکترونیک پارسیان , به پرداخت ملت ، درگاه پرداخت بانک سامان تمامی کارت های عضو شتاب را پشتیبانی میکند  در صورت که می خواهید یک پیج اینستاگرام خوب داشته باشید حتما سایت اینستاگلد را کامل بررسی نمایید

  YanıtlaSil
 43. برای عکسِ
  آتلیه نوزاد، فقط بیست تا بیست و پنج روز وقت دارین. دنیای نوزاد خیلی پاک و چهره اون معصوم‌ترین و شادترین چهره توی دنیای پیچیده ما آدم بزرگاست. پس بیاین این لحظه‌های شیرینو که فقط بیست روزه، با کمک گرفتن از متخصصین توی آتلیه، پررنگ و زنده توی ذهنمون ثبت کنیم.
  مسلماً عجیب‌ترین و بی‌نظیرترین حس در طول زندگیتون، لحظه‌ای بود که نوزاد دلبندتون به شما هدیه شد و پا به عرصه هستی گذاشت. میتونین تمامی این حس و زیبایی اونو با عکس آتلیه نوزاد، برای همیشه تازه نگه دارین.
  توی دنیا هیچ حسی شیرین‌تر و خاطره‌انگیزتر از لحظه‌ای نیست که یک عضو جدید به خانوادتون اضافه میشه. این حس به‌مرورزمان و با بزرگ شدن دلبندتون، کم‌رنگ و کمرنگ‌تر میشه چون اون کارهای قشنگ دیگه‌ای یاد میگیره و کم‌کم حرکات و رفتارش بزرگ‌تر میشه.
  آتلیه کودک
  اینو از روی تجربه بهتون میگیم. زمانی که مراجعین ما برای عکسای بعدی کودکشون به آتلیه مراجعه میکنن، اعتراف میکنن که اگه عکسای قشنگ نوزادشون نبود، به‌مرور اون لحظه‌های زیبا فراموش می‌شد و به همین دلیل اقدام به عکس گرفتن در آتلیه کودک میکنن. این یه تجربه هست که اگه در این مورد از تجربه دیگران استفاده نکنید، دیگه نمیتونین اون لحظه‌ها رو برگردونین که ثبتش کنین. چون ثبت یک عکس توی آتلیه نوزاد، متوقف کردن زمانه که هرگز تکرار نمیشه.
  شما از پنج‌روزگی این فرشته زمینی تا بیست و پنج‌روزگی وقت دارین ازش عکس نوزادی توی آتلیه بگیرین. حتی اگه صورتش حالت نوزادیو حفظ کنه بدنش انعطاف زمان نوزادیو نداره. پس زودتر به آتلیه نوزاد بیاین و این لحظه‌های خاطره‌انگیز رو ثبت کنین.
  ممکنه بگین ما خودمون از نوزادمون عکسای قشنگی میگیریم. ولی مطمئناً شما با آزمون‌وخطا لحظه‌های زیبای زیادی رو از دست میدین که ما توی آتلیه نوزاد میتونیم اونو زنده کنیم. شاید باورتون نشه که عکسای آتلیه به خاطر حرفه‌ای بودنشون همیشه مثل روز اولی که ثبت شدن، شما رو به ذوق و شوق میارن. ثبت لبخند معصوم و زیبای این فرشته کوچولو هیچ‌وقت از یادتون نمیره اگه اونو توی آتلیه نوزاد به ثبت برسونین.
  آتلیه بارداری
  عکس آتلیه نوزاد صبر و حوصله زیادی رو میطلبه گاهی دو تا سه ساعت باید منتظر بمونی که بتونی از نوزاد توی حالتای مختلفی مثل لبخند، خنده بلند، اخم، برگردوندن لب و حتی گریه عکس بگیری. کیفیتی که عکس آتلیه نوزاد داره به‌هیچ‌وجه قابل‌مقایسه با عکاسی توی خونه نیست حتی اگه با دوربینای حرفه‌ای گرفته بشه. دلیلشم اینه که متخصصای باتجربه تمام نکته‌های یه عکس زنده رو میدونن. نکته‌هایی مثل زاویه‌ها، زوم کردنها، تعیین نقطه‌ای که دلبندتون باید توی عکس قرار بگیره نسبت به وسایل اطرافش و خیلی نکات دیگه.
  پس تا فرشته کوچولوتون به بیست و پنج‌ روزگی نرسیده و بزرگ‌تر نشده اقدام کنین. حضور شما توی آتلیه نوزاد، باعث افتخار ماست. ما لحظه‌های شیرین دلبندتونو به طرز باورنکردنی به خاطره‌ای زیبا تبدیل می‌کنیم

  YanıtlaSil
 44. Awesome post.
  Do you want to maximize your youtube views?
  No worries you can easily do it from india’s no.1 website https://www.tubeviews.in/ , and submit an easy order on the website TUBEVIEWS

  YanıtlaSil
 45. Regular visits listed here are the easiest method to appreciate your energy, which is why why I am going to the website everyday, searching for new, interesting info. Many, thank you

  You are welcome to my blog: smm panel

  YanıtlaSil
 46. Good and informative post about Instagram. Instagram is one of the most effective social media marketing platforms for businesses. If you are looking to the ways to improve your business online. Then, it is a good choice to buy Instagram followers UK. It gives your profile a boost and takes your brand presence on the top.

  YanıtlaSil
 47. Buy Instagram Likes UK from Cheap Likes UK. It helps your profile to get boosted on Instagram and increase your social presence.

  YanıtlaSil
 48. Promote Your Telegram Channel or groups in Telegram by increasing members

  buy telegram members


  Promote Your Telegram View

  buy telegram view


  Promote Your Telegram Fake Members in Adby

  buy fake members


  Promote Your Telegram Real Members in Adby

  buy real members


  Promote Your Telegram Likes

  buy telegram vote

  YanıtlaSil